Ladataan
Uutiset Vaalit Elämänmeno Urheilu Puheenvuoro Blogit Näköislehti Kaupallinen yhteistyö Tulospalvelu

Nokian koirapuistossa harvinainen tapahtuma: Rescuekoirat kutsuvat kaikki kaverit leikkimään

Nokian koirapuistossa on tulevana sunnuntaina luvassa iloista hännän heilutusta ja koiramaista hauskanpitoa. –Koirapuistotapahtuma on matalan kynnyksen tilaisuus, jossa on mahdollista tavata muita koiria ja koiraihmisiä, Rescueyhdistys Kulkureiden toiminnanjohtaja Salla Honkapää kertoo. Tapahtuman takana on kyseinen yhdistys, joka järjestää koira-adoptioita Romaniasta Suomeen. Se on alallaan maamme suurin ja toiminut vuodesta 2012. –Yhdistys on järjestänyt vastaavia koirapuistotapahtumia aikaisemmin pääkaupungin ja Turun seuduilla. Tämä on nyt ensimmäinen pitkään aikaan Pirkanmaalla. Vaikka tapahtuma on rescueyhdistyksen järjestämä, se on tarkoitettu kaikille koirille. Niin paikalle saapuvilta rescue- kuin muiltakin koirilta odotetaan toki, että ne tulevat toimeen toisten koirien kanssa. –Tapahtumassa koirat ja koiraihmiset pääsevät viettämään mukavaa yhteistä päivää. Samalla kävijöillä on mahdollisuus tutustua yhdistyksemme toimintaan. Kulkureiden Suomeen tuomat rescuekoirat ovat entisiä kodittomia koiria. –Monet koirista ovat ihmisten hylkäämiä. Usein ne on esimerkiksi viety autolla johonkin pellon reunaan ja jätetty sinne. Osa rescuekoirista on näiden hylättyjen koirien jälkeläisiä, Honkapää kuvailee. Yhdistys tuo koiria Suomeen adoptioprosessin kautta. Koirat päätyvät paikallisen yhdistyksen kautta adoptio-ohjelmaan. Suomen päässä niille etsitään sopivin koti. –Koiria ei anneta kenelle tahansa vaan yhdistys varmistaa tarkasti, että uusi koti on sopiva juuri kyseiselle koiralle. Toisaalta ohjelmassa mukana olevat koirat tutkitaan ja hoidetaan huolellisesti esimerkiksi terveyden osalta. Viime vuonna Kulkurit toi Suomeen kaikkiaan 490 koiraa. Tapahtumassa on paikalla Kulkureiden edustaja kertomassa yhdistyksen toiminnasta. Ohjelmassa on myös arpajaiset ja puffetti. Koirapuistotapahtuma on 16.9. kello 13–16 Nokian koirapuistossa osoitteessa Talttakatu, Nokia. Artikkelia on muutettu 12.9. kello 10.45. Yhdistyksen toiminnan aloittamisen vuodeksi on korjattu 2012. Toisin kuin jutussa aikaisemmin mainittiin, yhdistys itsessään ei ole toiminut pariakymmentä vuotta, mutta osalla aktiiveista on vastaavasta toiminnasta kokemusta toistakymmentä vuotta.