Uutiset Elämänmeno Urheilu Puheenvuoro Näköislehti Blogit

Koukkujärven tykkilumilatu voidaan saada hiihtokuntoon marraskuun puolessavälissä – kävijöitä palvelee kesän aikana uudistettu maja

Ensi viikolla Kankaantaan Kisan tukiyhdistyksellä riittää vipinää, kun tämän vuoden tykkilumiladun valmistelu alkaa olla käsillä. Yhdistyksen aktiivi Seppo Järvinen ei vielä osaa nimetä tarkkaa päivämäärää, jolloin ensimmäiset hiihtäjät pääsevät tuoreelle tykkilumiladulle. –Ratkaisemme aikataulun tällä viikolla. Aikaisintaan ensi viikolla käynnistetään lumen levitys. Se ei olekaan sitten mitään lumikolahommaa, vaan työhön tarvitaan liuta isoja koneita. Jos tukkilumiladulle kertyy yhtä paljon pituutta kuin vuosi sitten, eli yli 1,2 kilometrin verran, on työhön varattava noin kaksi viikkoa. Järvinen arvioi, että viralliset avajaiset sijoittuvat marraskuun puoleen väliin. –Aiempina vuosina latu on avattu 10. tai 11. päivän tienoilla, mutta tänä vuonna ei ihan vielä siihen ehditä. Neljännen tykkilumilatukauden aloitusta varjostaa epävarmuus, sillä aiempien vuosien mukainen yhteistyö Tredun kanssa ei ole vielä varmistunut. Perinteisesti Tredun logistiikkaopiskelijat ovat olleet tarpeellinen työvoima ladun valmistelussa. Järvinen vakuuttaa, että tykkilumilatu tulee joka tapauksessa, vaikka yhteistyötaho jäisi uupumaan. Viime talvena säilötty lumi pelasti koko hiihtokauden Järvinen arvio, että viime helmikuussa tykitettyä, kesän yli sahanpuruissa säilöttyä tykkilunta on koossa saman verran kuin edellisenä vuonna. Lunta levitetään 70 senttimetrin paksuudelta, että latu kestäisi säätilan vaihtelut. –Tykkilumiladun etu on, että se pidentää hiihtokautta alusta ja lopusta. Nykyään voi jopa sanoa, että tykkilumi mahdollistaa hiihtämisen, kun talvet ovat muuttuneet niin oudoiksi. Monelle säilötyn lumen käyttö on ainut keino päästä hiihtämään kotimaastossa. Mitään halpaa huvia kansallisharrastuksen tukeminen ei ole. –Esimerkiksi pelkästään lumen tykittäminen ja säilömiseen käytetty sahanpuru kustantavat yhteensä 10 000–12 000 euroa ja saman verran kuluja aiheutuu, mikäli joudumme käyttämään pelkkää ostopalvelua lumen kuljetukseen ja levitykseen latupohjalle. –Investointi on joka vuosi sama, mutta plusmerkkisen tuloksen saaminen määräytyy aina kauden mukaan, Järvinen toteaa. Tulevan kauden onnistuminen on pitkälti luonnonvoimien armoilla, ja talvi määrittelee niin ikään myös ensi vuoden tykkilumiladun kohtalon. Edellinen kausi valaa kuitenkin luottamusta tulevaan. Aktiivien mukaan yksittäisiä hiihtokertoja tukkilumiladulla kertyi ennätykselliset 10 620 kappaletta. Ennakkomyynti puri naapurikuntia myöten Tänä syksynä yhdistys kokeili ensi kertaa ennakkokausikorttien myyntiä tykkilumiladulle. Nokian naapurikunnista virtaa runsaasti hiihtäjiä Koukun majalle, mikä näkyy myös ennakkolippujen ostajien kotikunnissa. – Sastamala, Ylöjärvi, Kangasala, Terttu Jalkanen listaa. –Kaupunki on kyllä saanut tästä positiivista nostetta, kun laduilla käy väkeä ympäryskunnistakin, toteaa Järvinen, joka toivoisi kaupungilta näkyvämpää kädenojennusta toiminnan tukemiseksi. Yhdistyksen vireydestä kertoo syksyn aikana Koukun majaan tehty remontti. Viiden viikon aikana majassa uusittiin kokonaan kaikki pinnat, keittiö kodinkoneineen, vessat sekä valaistus. Pääasiassa talkoovoimin tehty työ oli yhdistykseltä iso ponnistus, mutta lopputulos hymyilyttää aktiiveja. Päivitetyllä ilmeellä haetaan majalle uusia käyttötarkoituksia. –Uskon, että pystymme laajentamaan nykyistä vuokraustoimintaa. Halutaan enenevissä määrin panostaa siihen, että maja olisi yritysten TYKY-päivien kohde. Erillisessä neuvotteluhuoneessa voi kokoustaa rauhassa, ja me hoidamme kokoustarjottavat sekä voitelupalvelut. Eikä poissuljeta sitä mahdollisuutta, että voidaan myös opettaa hiihtämään, Järvinen vinkkaa.