Pirhan syöpätautien poliklinikan toimintaan muutoksia kesän henkilöstövajeen takia

Pirkanmaan hyvinvointialue kertoo, että kiireettömät seurantakäynnit toteutetaan kesän jälkeen.

Pirkanmaan hyvinvointialueella kuvantamis- ja laboratoriotutkimukset tehdään normaalisti myös kesän aikana.

Taysin syöpätautien poliklinikalla lisätään digitaalisten palveluiden käyttöä, ja toimintaa muutetaan kesän ajaksi siten, että ei-kiireellisen kontrollivastaanottokäynnin sijaan potilaalle voidaan varata esimerkiksi video- tai puhelinvastaanottokäynti. Lisäksi kuvantamis- tai laboratoriovastaukset sekä jatkohoitosuunnitelma ilmoitetaan kirjeellä.

Kesäajan muutoksen taustalla on kesälomista johtuva henkilöstövaje.

Pirkanmaan hyvinvointialue Pirha kertoo tiedotteessaan, että lääkäri arvioi asiointitavan kunkin potilaan kohdalla erikseen. Mikäli poliklinikkakäynti katsotaan tarpeelliseksi, vastaanottoaika järjestetään.

Kuvantamis- ja laboratoriotutkimukset tehdään normaalisti myös kesän aikana. Lääkäri tarkistaa vastaukset ja tekee jatkohoitosuunnitelman.

Vastaukset on luettavissa OmaKannasta. Vastaus on mahdollista saada myös kirjepostilla kotiin. Tiedon varatuista ajoista saa joko kirjepostilla tai OmaTays-palvelusta.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Mainos