Koululaisten aamupäivätoimintaa ei vieläkään saada Nokialle – valtaosa perheistä tarvitsisi selvityksen mukaan
Aamupäivätoiminnan tarvetta ja järjestämisen mahdollisuuksia selvitettiin valtuustoaloitteen perusteella. Selvitys totesi palvelun toivotuksi ja tarpeelliseksi, mutta hintalapun liian suureksi ja järjestämisen hankalaksi. ”Perheillä on hätä siitä, kuinka he selviävät.”
Kaupunginvaltuutettu Kaisu Paloheimo kiittää aloitteensa pohjalta tehtyä selvitystyötä mutta harmittelee, että se ei johtanut aamupäivätoiminnan aloittamiseen Nokialla. Kuva: Eriika Ahopelto/Sanoman arkisto
Nokialla ei aloiteta 1.- ja 2.-luokkalaisten aamupäivätoimintaa ensi syksynä. Näin päätti kaupunginhallitus kokouksessaan 25. huhtikuuta.
Nokian sivistyslautakunta on selvittänyt aamupäivätoiminnan tarvetta alkuvuodesta. Selvitys liittyy kristillisdemokraattien valtuutetun Kaisu Paloheimon lokakuussa jättämään aloitteeseen. Aloitteessa olivat mukana myös keskustan, vihreiden ja vasemmistoliiton valtuustoryhmät sekä kuusi jäsentä perussuomalaisten ja neljä kokoomuksen valtuustoryhmistä.