BC Nokian pyörätuolikoripallojoukkue on tällä hetkellä kovassa iskussa. SM-sarjan viime vuonna voittanut joukkue vieraili viikonloppuna Malmössä kansainvälisessä paraurheilutapahtumassa ja palasi sieltä koripalloturnauksen voittajina. Voitto ei tullut joukkueen päävalmentajalle Juha Luukkoselle yllätyksenä.
BC Nokian pyörätuolikorisjoukkue toi kultaa Malmön turnauksesta – valmentaja uskoo myös toiseen SM-kultaan
Malmö Open on kovatasoinen turnaus. Nokialaisille lisäkerrointa toi se, että matkaan lähdettiin vain kahdeksalla pelaajalla.
Turnauksessa olivat mukana valmentaja Juha Luukkonen, Tanja Hakala, Anwar Fadhal, Ninna Brodkin, Joni Laine, Jesse Anttila, Jesse Luukkonen, Ville Rikki ja Harry Tuomaala.