Ehkä Pirkanmaan vanhuksille pitäisi avata oma päivystys tai geriatrinen ambulanssi voisi kiitää maakunnan joka kolkkaan

Vanhuus ei ole sairaus, mutta ehkä Pirkanmaan ikäihmisille pitäisi perustaa ihan oma päivystyksensä, jossa olisi geriatrista erikoisosaamista, ehdottaa Aamulehden toimittaja Kati Kalliosaari.

Paljon puhutaan ennalta varautumisesta, mutta me ihmiset havahdumme kriiseihin vasta, kun ne ovat rysähtäneet päälle. Pandemiasta epidemiologit varoittelivat jo ennen sikainfluenssaa, mutta silti korona yllätti koko maailman.

Jokainen Suomen väestöpyramidia ajatuksella tutkaillut on varmasti osannut päätellä, että palveluiden tarve ja kustannukset kasvavat melkoisesti, kun sotavuosien jälkeen syntyneet suuret ikäluokat tulevat vanhuusikään. Parin vuosikymmenen kuluessa kehittynyt sote-alan henkilöstöpula ei ollut asiantuntijoille mikään yllätys, mutta päättäjät heräsivät vasta nyt, kun ambulanssit jonottavat sairaaloihin ja Suomeen on syntynyt jopa 15 000 hoitajan vaje.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Mainos