Kaupungin huomattava kulttuuripalkinto meni tänä vuonna Nokian musiikkiluokkien tuelle: ”Isoja vuosittaisia konsertteja ei järjestettäisi eivätkä oppilaat saisi arvokasta esiintymiskokemusta ilman tukiyhdistystä”
35 vuotta vanha yhdistys järjestää konsertteja ja lisäopetusta musiikkiluokkalaisille.
Musiikkiluokat pitivät joulukonsertin keskiviikkona Kerholassa. Nokian musiikkiluokkien tuki -yhdistys muisti samalla opettaja Tuula Puolitaivalta, jolle myönnettiin Suomen valkoisen ruusun 1. luokan mitalin koristein. Hän sai lämpimät halaukset opettajakollegoiltaan.Kuva: Minna Kallioharju
Anne Haapalainen
6.12.2019 13:01 | Päivitetty 6.12.2019 17:01
Nokian kaupunki on palkinnut Nokian musiikkiluokkien tuki -yhdistyksen kulttuuripalkinnolla. Huomattava 2 000 euron palkinto ja tunnustus jaettiin kaupungin itsenäisyyspäivän juhlassa Kerholassa.
Kaupungin perusteluissa mainitaan, että yhdistys on pitkän historiansa aikana edistänyt merkittävällä tavalla lasten ja nuorten musiikkiharrastusta ja -opintoja Nokialla.